Prevence a údržba fasád
Údržbu fasád, mytí fasád zajištuje firma Fasádní servis® systémem ISIS Professional™ dle kodexu systému ETICS. Údržba fasád, mytí fasád, nátěry a impregnace fasád, anti-graffitové nátěry fasád a kvalitní údržbu fasád jsme připraveni zajistit dle Vaší objednávky v rámci Prahy a České republiky na základě odborných a profesně způsobilých školení britského institutu IICRC a ISIS System™ za stranu naší odborně způsobilé firmy Fasádní servis®.
ISIS System™ je posláním naší firmy, které má přispět a pomoci dosáhnout spokojenosti Vás jako našeho zákazníka a především přispět k dosažení co nejvyšší kvality provedené práce a výsledku realizace. Tato interní technologická norma naší firmy přináší maximální spokojenost Vás – našich zákazníků v plné součinnosti se zachováním etických a jakostních prováděcích čistících standardů včetně dlouhodobé udržitelnosti ochrany povrchů a svěřeného majetku.
Fasádní Servis® je odborně způsobilou a renomovanou prováděcí firmou s kvalitním zázemím zakládajícím se na odborném vzdělání, teoretických vědomostech a bohaté a dlouholeté praxi prováděných služeb a realizací a spoluprací s významnými institucemi v rámci ČR, Německu a Rakousku. Hlavním zdrojem odborných znalostí vedoucích pracovníků firmy je studium středoškolských řemeslných oborů a dlouholeté studium materiálů a zbožíznalství v oboru fasádního průmyslu.
Údržba fasád je prováděna dle norem ISIS System Professional™ a IICRC britského institutu. ISIS System™ je patentní odborně prováděcí systém a norma pro inspekci, znalectví, zpracování, renovaci, ochranu kamenných povrchů. ISIS System™ je ochrannou obchodní a řemeslnou patentní prováděcí technologií naší firmy a slovo ISIS je složeninou anglického významu několika počátečních slov – Inteligent – Surface – Inovative – System (Inteligentní povrchových inovativní systém). ISIS System™ je posláním naší firmy, které má přispět a pomoci dosáhnout spokojenosti Vás jako našeho zákazníka a především přispět k dosažení co nejvyšší kvality provedené práce a výsledku realizace. Tímto se snažíme se o maximální spokojenost Vás – našich zákazníků v plné součinnosti se zachováním etických a jakostních prováděcích kamenických standardů včetně dlouhodobé udržitelnosti ochrany kamenných povrchů a svěřeného majetku.
Údržba fasád v rámci našeho estetického přístupu a vnímání povrchů naší firmy a certifikace IICRS a ISIS System™ přímo souvisí s architektonickým vnímáním. V rámci námi odborně prováděných prací a úkonů je zapotřebí znát význam slov a jejich různých spojeních tak jako tomu je v architektuře. Pokud známe význam tvarů, postav, barev, materiálů, proporcí, jsme připraveni a z velké části schopni „číst“ architektonická, umělecká, řemeslná i umělecká díla především záměry tvůrců, projektantů, architektů, stavitelů aj. Architektura nás obklopuje téměř všude a umět v ní číst je nejen odborně způsobilou povinností naší firmy, ale také zábavou a do jisté míry naším koníčkem.
Potřebujete zajistit údržbu fasád, mytí a oplach fasád a impregnaci fasád na obchodních prostorách, průmyslových prostorách, památkovém objektu či budově ve Vašem regionu? Stačí napsat či zavolat naši firmu.
Údržba fasád a odborná způsobilost firmy
IICRC je značka a symbol profesně způsobilé a odborně prováděcí certifikace a odborné profesně školící asociace fungující jako nezisková organizace pro kontrolu, údržba a obnovu průmyslových a bytových povrchů. Ve spolupráci s regionálními a mezinárodními obchodními společníky, IICRC slouží více než 25 zemí s kancelářemi ve Spojených státech, Kanadě, Velké Británii, Austrálii, na Novém Zélandu a Japonsku a jejím cílem je celosvětově poskytovat školení odborně prováděcích firem v oboru údržba – renovace – revitalizace a ochrany povrchů z hlediska čalouněných materiálů, textilních materiálů, koberců, tvrdých a elastických fasád, kamenných a dřevěných povrchů.
Asociace IICRC a její cíl vede k přesvědčení, že nejlepší způsob, jak udržet čistý a zdravější prostředí je rozšířit své pravidelné údržba a údržbu povrchů prostřednictvím pravidelných návštěv zkušených certifikovaných profesionálů. Pro ty úkoly, které vyžadují specialistu na renovaci, repasi, broušení, údržba a údržbu kamenných, , přírodních, fasádních a tvrdých povrchů dokáže zajistit pouze certifikovaný IICRC odborník či prováděcí certifikovaná firma. Toto Vám přinese výsledky, kterým můžete věřit.
IICRC certifikace naši firmu a předmět našeho podnikání zavazuje a posouvá k prestižní formě poskytovaných služeb naší firmy prostřednictvím odborně způsobilých prováděcích osob a techniků, kteří jsou plně proškoleny v rámci interního kodexu naší firmy Diamond Professional™ a směrnic asociace IICRC.
Naše firma v rámci interní certifikace IICRC je povinna prezentovat spotřebitelům přesné informace a obchodovat dle čestnosti a poctivosti. Naše firma je povinna interně proškolit všechny zaměstnance, kteří projdou všechny požadované interní a externí testy. Toto úsilí vede k kontinuálnímu vzdělávání našich zaměstnanců a spolupracovníků, kteří v rámci svého profesního růstu stále pokračují ve vzdělávacím programu IICRC a naše firma tak dokáže udržet aktuální informace o nejnovějších změnách v průmyslové a bytové renovace a údržba povrchů.
Údržba fasád a vstupní inspekce
Údržba fasád a inspekce fasád je zajišťována prostřednictvím našich techniků a vedoucích pracovníků a probíhá dle norem IICRC, které se řídí vydáním certifikace ANSI schváleného standardu – BSR-IICRC S220 o povrchu fasád a její inspekce. Prudký rozvoj vědy a technologií je v posledních desetiletích provázen i rychlým rozvojem stavebnictví a vývojem a zpracováním fasádních materiálů a v neposlední řadě ochraně povrchů. V široké nabídce však není lehké se vždy snadno zorientovat, zvláště když některé technologie a postupy se od sebe liší jen minimálně.
Údržba fasád má své zákonitosti a prostřednictvím inspekce fasád a materiálů a stavu fasád je zjištěno, že každý povrch má své jedinečné vlastnosti a každá kontrola je pečlivě hodnocena z hlediska řádného uplatňování této normy. V některých případech je možná i odchylka od definované normy a v takových to případech je třeba užít zdravý rozum a profesionální úsudek, který musí být vykonáván ve všech případech.
Údržba fasád a odborná vstupní inspekce fasád a pomocí vyškoleného technika či vedoucího pracovníka je důležitá proto, aby Vaše fasádní povrchy byly řádně a kvalitně shlédnuty a prozkoumány a to prostřednictvím způsobilých dílčích kroků dle norem IICRC a systému ISIS Professional™. Výběr a doporučení určité technologie vždy závisí nejen na současném stavu fasádních povrchů, ale i na množství jiných faktorů – na konkrétní situaci, v níž se materiál nachází , na hodnotách, které mají být zachovány nebo vytvořeny (což je a bude aktuální zvláště u památkově chráněných budov), na solventnosti vlastníka atd. Podat jednoduchý a jednoznačný návod na výběr technologie není lehké, lze především zformulovat určité zásady a na základě nich zpracovat technologická a prováděcí doporučení.
Filozofie naší firmy se zaměřuje na vhodnou a optimální balanci mezi tradičními postupy a moderními technologickými postupy a to přinejmenším jejich optimálním propojením. Důvodem je fakt, že používání tradičních technologií se stalo a stává a bude stávat jedním z předpokladů profesionální a odborně způsobilé obnovy původních památkových hodnot budov a objektů či prostor a to např. jejich vzhledu kloubící se změnou současného a budoucího životního stylu a vývoje potřeb využití objektů a povrchů.
Údržba fasád může zlepšit vzhled každé budovy. Chcete-li, aby Vaše zapletené povrchy byly čisté, je nutné pravidelně Vaše fasádní povrchy udržovat, avšak po určité době, je třeba si vyžádat odbornější zásah fasádní firmy. Naše firma se snaží co nejlépe orientovat ve stanovení vhodných technologických postupů s jejich následným uvedením do smluvní realizace, kde mnohé tradiční postupy renovace fasád, repase fasád, údržba fasád a povrchů jsou kombinovány s postupy moderními za použití moderních materiálů a přirozeně i nových druhů energie a techniky.
Údržba fasád vyžaduje vhodné a odpovídající technologické zázemí prováděcí fasádní firmy a dlouhodobé zkušenosti a poznatky z oblasti vývoje a změn stavebního a fasádního trhu. Díky rychlým změnám z hlediska technologického vývoje to je vskutku náročná disciplína, jelikož se materiálová a technologická nabídka obměňuje a však toto je naše práce.
Údržba zateplených fasád vychází ze systému ETICS, který definuje složení zateplené fasády. Na tepelnou izolaci se natahuje tzv. základní vrstva, složená ze stěrkové hmoty, do které se hladítkem vtlačuje skleněná síťovina. Na tu se obvykle natahuje další vrstva stěrkové hmoty. Na dokončenou základní vrstvu se obvykle provádí probarvená omítka se zatíranou nebo rýhovanou strukturou. Na trhu existuje několik typů tenkovrstvých omítek pro zateplovací systémy. Jsou to omítky akrylátové, silikonové, silikátové a minerální. První tři typy se dodávají ve formě již připravených past v nádobách. Kromě jiného se jednotlivé typy omítek liší difuzními vlastnostmi. Volba materiálu omítky v kombinaci s volbou materiálu tepelné izolace a typem podkladu nejvíce ovlivňují budoucí tepelně-vlhkostní režim konstrukce a míru případné kondenzace.
Údržba fasád a řasy a plísně
Plísně a řasy se rozmnožují rozrůstáním mycelia a sporami. Spory jsou rozmnožovací útvary plísní. Po dopadu spory na vlhké místo s živinami začne spora plísně klíčit, poté roste a vytváří reprodukční orgány. Z nich jsou do okolního prostředí uvolňovány zralé spory. Ty jsou velmi malé a lehké a tak jsou unášeny vzduchem na velké vzdálenosti. Vysoké koncentrace spor plísní v ovzduší jsou pro zdraví člověka nebezpečné, protože může dojít ke vzniku alergického onemocnění včetně astma bronchiale.
Plísně a řasy na fasádách jednoznačně ovlivňují alergie a řady infekčních onemocnění. Obecně lze říci, že alergici jsou k infekcím vnímavější a infekce u nich mohou mít těžší průběh. Plísně mohou poškozovat zdraví člověka i jinými způsoby. Při růstu produkují těkavé organické látky, některé z nich člověk vnímá jako plísňový zápach. Tyto látky mohou poškozovat sliznice dýchacích cest, dráždí oči, v nose a krku, způsobují bolesti hlavy a podráždění pokožky. Některé druhy plísní mohou způsobit i velmi závažná onemocnění, např. po vdechnutí spor patogenních druhů plísní mohou v tělních orgánech spory vyklíčit a růst, což se projeví orgánovými mykózami. Rozvoj těchto patogenních druhů může vyvolávat i na povrchu těla různá kožní onemocnění, záněty oční rohovky a další.
Plísně a řasy jsou mikroskopické houby, které rostou všude tam, kde je dostatek vlhkosti. Ve venkovním prostředí rostou nejčastěji na rostlinném opadu a v půdě. Mohou růst v širokém rozmezí teplot, většinou rostou dobře při teplotě kolem 25 °C. Proto se plísním nejvíce daří v přírodě od jara do podzimu a po celý rok v domech s vlhkými zdmi. Na zdech jsou živinami pro plísně mikro částečky organické hmoty z ovzduší.
Plísně však dokáží růst a rozmnožovat se i při teplotách pod 10 °C, známe je rostoucí např. i na potravinách v lednici. Takže mohou růst i na zdech bytů. ve kterých se příliš netopí.
V posledních letech přibývá domů s šedými, zelenými, hnědými a černými útvary, které jsou výrazně viditelné právě na nových světlých fasádách. Barevné znehodnocení fasád je způsobeno rostoucími plísněmi a dalšími organismy, zejména řasami. Nárůsty mikroorganismů zhoršují estetický vzhled budov a podílejí se na degradaci omítek.
Nejčastěji se objevují na fasádách zateplených domů v různých intervalech (většinou pět a více let) po realizaci. Sílící tlak na energetické úspory a ochranu životního prostředí vede k rozsáhlému zateplování stávajících budov, a tak lze očekávat, že se počet zateplených budov bude stále zvyšovat. A tím i budov s rostoucími mikroorganismy na fasádách.
Nezbytnou podmínkou pro růst a množení mikroorganismů na fasádách domů ve venkovním prostředí je vlhkost. Významným faktorem, který podporuje dlouhodobý a nerovnoměrný výskyt vlhkosti následovaný růstem organismů na fasádách, je skutečnost, že povrchová vrstva zateplené budovy není ani trochu (oproti stavbám nezatepleným) zahřívána v podzimních, zimních a jarních měsících teplem unikajícím z objektu. Ukazuje se, že čím silnější je vrstva izolace (nejčastěji extrudovaný polystyren), tím více je problémů s vlhkostí na povrchu fasády.
K výskytu vlhkosti na povrchu fasádních systémů dochází vlivem kondenzace vzdušné vlhkosti. Z povrchu fasád, na nichž se plísně rozmnožují, se uvolňuje do ovzduší velké množství spor. Spory se při větrání mohou dostat i do vnitřního prostředí bytů a domů. Vzhledem k tomu, že spory uvolňované do ovzduší plísněmi rostoucími na fasádách domů patří většinou k nejčastějším alergenům, je pobyt v takovém prostředí pro citlivé osoby skutečnou zátěží.
Údržba fasád a objednávka
Objednávka údržby fasád předchází začátku naší vzájemné spolupráce. Je vhodné služby objednávat v dostatečném předstihu, alespoň týden předem. Nejvhodnější forma objednávky a komplexní zjištění informací je preferováno prostřednictvím e-mailové objednávky či telefonické specifikace. V případě Vašeho detailního výčtu informací je naše firma pro Vás obratem schopna připravit a vypracovat předběžnou cenovou nabídku či rozpočet. V případě telefonického kontaktu se samozřejmě budeme ptát na několikero pro nás podstatných informací:
- Adresa a lokalita místa
- Plocha v m2 a rozsah
- Materiál a typ fasád
- Doplňkové služby
- Čas a preferovaný termín realizace
Údržba fasád a cenová nabídka
Osobní prohlídka prostor někdy má své opodstatnění a to především v případech větších prostor či specifičtější objednávky naše firma preferuje osobní prohlídku. Důvodem je důkladně zmonitorovat stav, ve které se fasáda nachází a domluvit se na odhadu počtu m2, pracovníků a případných doplňkových službách. Následně je naše firma připravena vypracovat cenovou nabídku či rozpočet.
Cenová nabídka na provedení údržby fasád vždy obsahuje důležité informace, ze kterých se celkový rozpočet skládá:
- Adresa a lokalita místa
- Počet pracovníků
- Odhad počtu m2
- Cena Kč /m2
- Doprava
- Speciální čističe a odstraňovače
- Doplňkové služby (impregnace aj.)
- Předběžná konečná částka
Údržba fasád vždy zahrnuje základní technologické úkony s použitím vlastní techniky. Cena může být upravena, jelikož se může vyskytnout vysoce odolná nečistota, značné množství prachu a s tím související opakované vysávání, vysoká mastnota, skryté vady, různé tvrdosti materiálu aj. Speciální vícepráce a nadstandardní technologické úkony jsou účtovány separátně za příplatek. Toto je vždy ze strany našich pracovníků a vedení naší firmy konzultováno s klientem před tím, než-li budou případně použity.
Údržba fasád a revize
Revize fasád se také zabývá s trhlinami v omítkách, fasádních prvcích, fasádních obkladech a fasádních nosných a konstrukčních plochách. Častou poruchou jsou trhliny, které se vyskytují zejména v nadpraží nebo na velkých nedilatovaných plochách. Pro hodnocení stavu a provedení odborné analýzy stavu poškození fasád se naše firma řídí směrnicí WTA 2-4-94, kterou vytvořila německá společnost (Wissen-schftlich-Technische Arbeitsgemeinschaft für Bäuwerkserhaltung und Denkmalpflege) jako technickou směrnici, která definuje fyzikální a technické požadavky na fasádní omítky a revitalizaci fasádních podkladů a povrchových úprav fasád a fasádních prvků. Tato směrnice v rámci české překladu zajištěna Vědecko-technologickou společností pro údržbu stavebních fondů a památek WTA-CZ a vedoucí pracovníci naší firmy jsou s touto směrnicí plně obeznámeni v celém jejím rozsahu.
Revize fasád z hlediska výše uvedené směrnice se řídí hlavním pravidlem a to, že dle směrnice je zapotřebí každou trhlinu, puklinu či mezeru v omítce, fasádním obkladu co nejdříve opravit s tím, že oprava odborně prováděcí firmou musí být provedena dle zjištěné příčiny a signalizace poruchy. Důležité je vědět, že trhliny se nacházející na fasádách mohou mít vliv a signalizovat výskyt jiných poruch nosné fasádních konstrukcí. Bez řešení primární poruchy bude vždy oprava omítky vždy jen dočasnou kosmetickou záležitostí. Naše firma dle směrnice rozlišuje dva typy a základní příčiny poruch a vznik trhlin:
- příčiny nacházející se v podkladu omítky, fasádního prvku, obkladu
- příčiny nacházející se v konstrukci pod omítkou či obkladem či fasádním prvkem
Revize a analýza stavu fasád v rámci analýzy stavu je povinna rozlišit a určit , zda se trhliny a poškození fasád nacházejí v pasivním, klidovém nebo aktivním stavu a v jakém směru a rozsahu se tvoří. K tomuto určení a rozlišení pasivity či aktivity stavu trhlin se používají dle směrnice osazené sádrové terčíky (základní monitorovací metoda) nebo metoda složitější – geodetické monitorování. V případě, že trhliny či poškození stavu fasád je stabilní, lze v rámci pasivního režimu stavu podkladu provést opravu a uzavření již na pevno.
Údržba fasád, oprava poškozené fasády a prvků fasád upamatovává i na to, že během prací bude prostor na určitou dobu vyřazen z provozu či provoz bude dočasně omezen třeba i na ½ polovinu plochy. Z tohoto důvodu je v rámci inspekce a stanovení vhodného technologického postupu a dílčích technologických kroků za stranu provádění firmy a stavebního dozoru nutno řešit danou situaci předem a uvést tak budovu či objekt do souladu s potřebným provozem budovy, práce dobře připravit a potom rychle a kvalitně uskutečnit a případně připravit nouzový přechod či obchvat opravovaného místa apod.
Údržba fasád a příčiny vzniku znečištění fasád
V průběhu užívání zateplovacího systému ETICS dochází k neustálému znečišťování povrchu systému, které se po čase začne projevovat na povrchu fasády negativními vizuálními efekty (viditelné usazeniny prachu na hrubě strukturovaných omítkách, „stékající“ tmavé skvrny, zašednutí nebo černání fasády celoplošně nebo lokálně, apod.). V případě zjištění takovýchto jevů je vhodné neprodleně provést opatření potřebné k jejich odstranění a provést účinné preventivní opatření proti novotvorbě biotického napadení.
Zelenání fasád vzniká vlivem řas a plísní, nebo atmosférickým zčištěním omítky což je obvykle důsledkem prašného prostředí v kombinaci se zvýšenou vlhkostí. Znečištění fasády nesnižuje tepelně izolační vlastnosti systému, avšak vyvolává nepřijatelné vizuální jevy, které zároveň mohou být škodlivé lidskému zdraví. K samotnému vytvoření porostu řas a jejich růstu na fasádě musí existovat buňky řas při zajištění pro ně příznivých životních podmínek. Prostředí kolem nás buňky řas v menší nebo větší míře obsahuje. Ty jsou roznášeny větrem a mohou se uchytit na fasádních plochách. V případě vhodných životních podmínek dochází k jejich růstu a vytváří se tak jejich viditelné kolonie.
Pokud jsou splněny podmínky pro růst řas, mohou řasy růst nejen na površích zateplovacích systémů, ale téměř na všech základních typech stavebních materiálů (sklo, plast, kov, dřevo atd.). V případě zateplovacího systému ETICS je v důsledku jeho skladby pro růst řas situace specifická. Na tepelně izolačním materiálu je obvykle jen relativně tenká vrstva vnějšího omítkového souvrství. V důsledku izolačního účinku tepelně izolační vrstvy ETICS, umístěné bezprostředně pod tenkovrstvou fasádní omítkou, je omezen přístup tepla z interiéru na jejím povrchu. Tím dochází v závislosti na obsahu vzdušné vlhkosti ke kondenzaci vodních par a výsledkem je poté skutečnost, že se tak na povrchu může vyskytnout vlhkost v takové míře, která je potřebná pro růst řas.
Všeobecně platí, že riziko růstu řas na ETICS, ale i fasádách mimo ETICS je ovlivňováno a zvyšováno těmito dalšími skutečnostmi:
- chybějící sluneční svit
- severní, severovýchodní, severozápadní orientace fasády
- porosty a vegetace v blízkosti fasády
- nadmořská výška
- blízkost vodních ploch
- oblasti s vyšší srážkovou činností
- stávající výskyt řas
Nepříznivý vzhled objektu lze účinně vylepšit profesionální údržbou povrchu fasády párou, horkou vodou, případně s přídavkem povrchově aktivních látek (čistící prostředky (SOLUZIONE COMBAT), odmašťovací prostředky, biocidní prostředky (BIOCID) apod.). Druh vhodné aktivní látky je nutné předem odsouhlasit výrobcem ETICS. Tlak čistící vody je nutné přizpůsobit konkrétním podmínkám, obvykle stanoveným na základě provedené zkoušky údržba, tak aby nedošlo k porušení ETICS. Maximální použitelná teplota vody je 60°C. Případně použité aktivní látky nesmí po ukončení údržba zůstat na povrchu čištěné plochy v žádném množství. Za tím účelem je nezbytné dokonalé opláchnutí fasády vodou. Údržba se doporučuje provádět celoročně a samozřejmě dle klimatických podmínek. Údržbu nelze provádět v období, kdy je možný výskyt mrazů v denní či noční době.
Působením povětrnostních vlivů, UV záření dochází ke značnému namáhání vnějšího souvrství ETICS. Účinným opatřením pro zvýšení odolnosti vnějšího souvrství a prodloužení životnosti systému je nanesení ochranného nátěru např. FN NANO – fotokatalytická samočistící suspense v probarvení v požadovaném odstínu. Ochranný nátěr na ETICS se provádí 1x za 10let (garance životnosti) a to podle podmínek prostředí a stavu systému. První aplikace by měla být provedena nejpozději za 5 let od zhotovení systému a měla by být opakován v pravidelných 10-ti letých cyklech. Fotokatalytická samočistí ochrana na systému ETICS účinně prodlužuje morální životnost a odstraňuje drobné nedostatky vzniklé při původní realizaci.
U více klimaticky exponovaných systémů (podhorské a horské oblasti nad 300 m.n.m, trvale zastíněné objekty, nebo jejich části, severozápadně orientované fasády, lokality se zvýšenou vlhkostí vzduchu a větším objemem srážek apod.) je vhodné a mnohdy nezbytné provádění aplikace ochranného samočistícího fotokatalytického systému FN NANO, díky kterému dochází ke 100% zamezujících vzniku a růstu mechů, lišejníků, řas a plísní na fasádě se záruční garancí 10-ti let. Za naši stranu se doporučuje používat FN NANO fotokatalytické nátěry ve stejném barevném odstínu, jako je původní vzhled ETICS.
ÚDRŽBA FASÁD DEMIRALIZOVANOU VODOU
Demineralizovaná voda se vyznačuje tím, že je snížena až o 96% minerálních látek a až o 98% organických látek vůči vstupní vodě, tím pádem nezpůsobuje tvorbu vodního kamene a minerálního plaku na fasádních površích a to především na hladkých fasádách.
Demineralizovaná nebo deionizovaná voda je voda s minimální tvrdostí, ochuzená chemicko-fyzikální cestou o rozpuštěné látky. Připravuje se různými postupy a její parametry se mohou lišit. Demineralizovaná voda se připravuje speciálními iontoměniči, které odstraní i oxidy křemíku a uhlíku (na rozdíl od deionizované vody, která je obsahuje a má tak kyselou reakci) a její pH je neutrální nebo mírně kyselé, tvrdost a alkalita jsou blízko nuly.
Demineralizovaná voda je čirá, bezbarvá, v silné vrstvě namodralá kapalina bez chuti a zápachu. Za normálního tlaku 101 kPa má teplotu tání 0 °C a teplotu varu 100 °C. Největší hustotu 1g/cm3 má voda při 4 °C. Vysoké kvality demineralizované vody se dosahuje reverzně osmotickým (RO) procesem, při kterém je voda zbavována rozpuštěných minerálních látek až o 96 % a organických látek až o 98 % vůči vstupní vodě v rámci našeho patentního systému PURAQLEEN. Technologie reverzní osmózy se využívá především při přípravě pitné vody v úpravně – čističce na vodu pro domácnost a průmysl, pro filtraci a odstranění železa, manganu, radonu, těžkých kovů, pesticidů, dusičnanů, tvrdosti vody, bakterií, virů atd.
Demineralizovaná voda a naše patentní přístroje na výrobu demineralizované vody se skládají z filtru na odstranění mechanických nečistot, fitru na odstranění chlóru a těžkých kovů, reverzně osmotického modulu a ionexové patrony. Systém PURAQLEEN pracuje s léty osvědčenou technologií pro filtraci vody PURAQLEEN. Proces filtrace probíhá ve filtrační láhvi, která obsahuje filtrační směs – Ionex. Tato filtrační směs obsahuje pryskyřici, která zajišťuje demineralizaci vody pomocí iontové výměny.
Demineralizovaná voda má několik důležitých vlastností pro údržbu:
- hlavní výhodou je fakt, že demi voda na sebe váže částečky špíny a prachu
- demi voda zajišťuje ekologické čištění fasádních povrchů.
- demi voda zajišťuje, že povrch je po vyschnutí naprosto čistý bez šmouh
- čištění probíhá na molekulární úrovni, to zajišťuje dokonalou čistotu povrchu
- nová špína hůře váže na daný povrch a ten vydrží déle čistý
DEMINERALIZOVANÁ VODA A ÚDRŽBA FASÁD
Obyčejná voda z kohoutku vždy obsahuje minerály – v závislosti na jejich množství se určuje takzvaná tvrdost vody – čím tvrdší voda, tím větší obsah minerálů v ní. Minerály mají často negativní dopad na okolí kolem nás a především na čištěné plochy.
Minerály ve vodě jsou původcem vodního kamene – nánosu minerálů. Podobně je tomu i při čištění – minerály jsou nežádoucí složkou vody, která čištění komplikuje, zhoršuje. Při mytí oken a fasád jsou právě tou složkou, která po zaschnutí na skle způsobuje skvrny a šmouhy. Jsou tou složkou, která zabraňuje správnému fungování chemie. Proto je třeba je z vody odstranit – odfiltrovat.
Demineralizovaná voda je vyrobena na principu demineralizace iontovou výměnnou.
Voda je proháněná filtrační směsí (ionexem), která je složená s pryskyřičných ložisek (aktivní uhlí). Toto uhlí za pomoci iontové výměny přitahuje minerály, jako magnet. Nabaluje je na sebe a výsledkem je voda, jež minerály neobsahuje.
Výhody demineralizované vody při čištění fasád a povrchů:
- Díky snaze dostat se do své původní (naturální) podoby má sama o sobě lepší čistící účinky – rozpouští špínu.
- Je plně ekologická – není škodlivá vůči člověku, zvířatům, či rostlinám. Po tom, co steče z čištěného povrchu, se stává obyčejnou vodou.
- Nezanechává po sobě žádné stopy – po vyschnutí je povrch čistý, prostý skvrn a šmouh. Skla není třeba stírat stěrkou.
- Díky odstranění veškerých nečistot je povrch „antistaticky ošetřený“ – nové nečistoty se nemají na co vázat a tak se snáze odstraňují. Solární panely získávají lepší samočistící schopnost, opláštění budov se lépe opakovaně čistí – špína se nemůže na povrchu tak dobře udržet.
- Lépe reaguje s chemií, pokud je třeba ji použít. Díky nulovému podílu minerálů ve vodě nemusí chemie tyto minerály rozpouštět před tím, než začne reagovat se špínou na čištěném povrchu. Díky tomu lze chemii více ředit, při čemž se zachovává její účinnost.
Naše firma díky patentnímu systému demiralizované vody velmi preferuje a doporučuje využití a používání doposud nedoceněné demineralizované vody a to jak z hlediska dopadu na životností prostředí, tak především z hlediska její účinnosti a šetrnosti k čištěným / profesionálně udržovaným materiálům, které v rámci údržby, mytí a čištění nejsou zatěžovány geologickými minerály a změně PH, což jak již víme, jsou dvě základní veličiny, které napomáhají rozkladu a povrchového narušení čištěným materiálů.